Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

BLOG

Coraz więcej spraw o odszkodowania
Pisałem ostatnio o ciągle jeszcze niskiej świadomości prawnej naszego społeczeństwa, i o tym, że po poradę prawnika idzie się dopiero wtedy, gdy nie ma już innego wyjścia (tak jak do lekarza często idzie się dopiero wtedy, gdy trzeba leczyć, a nie po to, by zapobiegać chorobie). Jednak trzeba dostrzec, że pomału następuje zmiana w podejściu Polaków do kwestii "sądzenia się" i korzystania z usług prawników. A zmiana ta najbardziej widoczna jest w sprawach o odszkodowania. 

Do sądów trafia bowiem coraz więcej pozwów o zapłatę odszkodowań, a to w związku z wypadkami na basenach, chodnikach, schodach, w szkołach, sklepach, itd., które kończą się urazami, mniej lub bardziej poważnymi. Sam prowadzę wiele takich spraw, np. związane ze złamaniem ręki w jednym z aqua parków na Wybrzeżu. Sumy dochodzonych odszkodowań wahają się z reguły od kilku do kilkunastu tysięcy. Ale są również procesy o zapłatę milionowych odszkodowań za błędy lekarskie, które doprowadziły do poważnych konsekwencji zdrowotnych, czy za wypadki drogowe, których skutkiem jest śmierć lub kalectwo poszkodowanych.

Polacy zaczęli dość masowo sądzić się z gminami, zarządcami budynków, chodników, dróg, czy ubezpieczycielami, domagając się rekompensaty poniesionych szkód (koszty leczenia, utrata zarobków, zwiększone potrzeby) oraz zadośćuczynienia (za doznaną krzywdę i cierpienia). Oczywiście daleko nam jeszcze do standardów amerykańskich, gdzie pozwać można za wszystko (i co najważniejsze - uzyskać odszkodowanie), ale widać wyraźną zmianę nastawienia. Polacy są coraz bardziej wymagający i coraz chętniej korzystają ze swoich praw. Wpływ na tę sytuację - zwiększającą się ilość spraw o odszkodowanie - ma też zapewne coraz większa liczba prawników - radców prawnych i adwokatów - i coraz bardziej konkurencyjne ceny świadczonych przez nich usług.

Jednak każdej osobie, która rozważa wystąpienie na drogę sądową i domaganie się odszkodowania, zalecam daleko idącą ostrożność. W Polsce nie mamy bowiem systemu prawa znanego z amerykańskich filmów, ale rzeczywistość sądową opartą na szczegółowej regulacji prawnej, która nakłada na powoda (poszkodowanego) obowiązek udowodnienia wszystkich przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej, oraz wysokości (matematycznej) szkody. Samo zaś złożenie powództwa do sądu to nie tylko wydatek związany z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej, ale także później koszty związane np. opinią biegłych, a w przypadku przegrania sprawy - obowiązek zwrotu wynagrodzenia prawnika strony przeciwnej. 

Warto więc, przed wdaniem się w spór sądowy, zasięgnąć opinii i konsultacji prawnika, która często na tym tym etapie nie jest płatna (przynajmniej ja stosuje taką zasadę), a pozwala upewnić się, czy sprawa ma szanse powodzenia. 

data publikacji: 2014-10-27 21:07:32

Zobacz także:
Odszkodowania od linii lotniczych
Odszkodowanie za opóźniony lot kolejny raz przed Trybunałem Sprawiedliwości
Zadośćuczynienie za śmierć dziecka nienarodzonego
Nowa ustawa o prawach konsumenta
Roszczenie o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia wobec rodziców sprawcy
Zadośćuczynienie za naruszenie dobra osobistego
Odszkodowanie z AC z opcją stałej wartości pojazdu
Święta i cd odszkodowania z AC z opcją stałej wartości pojazdu
Ubezpieczyciel powinien udowodnić, że źle wycenił pojazd
Atak teleinformatyczny na PLL LOT i feralny lot z Bodrum
Komentarze
Uważam, że tak, bo sądy także uczą się na własnym doświadczeniu, a i zmienia się nastawienia sądów co do wysokości przyznawanych odszkodowań.
2014-11-21 12:05:42 - Adam Wilemajtys

im więcej spraw wyląduje w sądach tym większa szansa, że kwoty odszkodowań będą dostosowane do rzeczywistego rozmiaru krzywdy lub szkody?
2014-11-20 13:39:42 - Gość


Dodaj komentarz:
Komentarz ukaże się po jego zatwierdzeniu przez administratora.
OSTATNIO NA BLOGU
Atak teleinformatyczny na PLL LOT i feralny lot z Bodrum
Wakacyjne miesiące przeminęły, jak zwykle to bywa, szybko, za szybko. Wraz z letnim wypoczynkiem, skończył się także okres wzmożonych podróży lotniczych na zagraniczny wypoczynek. Wiele lotów było w tym okresie odwołanych i znacznie opóźnionych, co, jak już pisałem, uprawnia pasażerów do domagania się od linii lotniczych odszkodowania na podstawie unijnego Rozporządzenia nr 261/2004. Dzisiaj o dwóch takich przypadkach, o których głośno było także w mediach. 
więcej »